PORADNIK – Oświetlenie UVB dla gadów i płazów

Rodzaje oświetlenia UVB

  1. Żarówki kompaktowe UVB:

-rozwiązanie proponowane tylko do mniejszych i niewysokich zbiorników, ze względu na słabą emisję UVB

-zalecamy montaż w poziomie z oprawkami do żarówek kompaktowych

-podział na 7 i 12%/5.0 i 10.0

Jak prawidłowo zamontować żarówkę kompakt UVB?

2. Żarówki rtęciowe MVL:

-rozwiązanie “wszystko w jednym”, czyli ciepło, promieniowanie UVA, UVB, światło wizualne

-muszą być montowane pionowo w dół, montowanie pod kątem skraca ich żywotność

-mają wbudowane stateczniki i powinny być używane w ceramicznych oprawkach E27

-nie rekomendujemy używania z termostatami

-w zależności od firmy średnia długość życia tych żarówek to 6-8 miesięcy/8-12 miesięcy

-oprócz wersji mini 80W, zaprojektowane są do większych terrariów

-o mocach 80W, 100W i 160W

3. Metahalogeny (HID)

-najlepsze rozwiązanie jeśli chodzi o lampy “wszystko w jednym”, czyli dają ciepło, UVA i UVB, światło widzialne

-oszczędność energii w porównaniu z żarówkami typu MVL

-kompletne spektrum światła i długa żywotność (conajmniej 12 miesięcy)

-do działania potrzebują zewnętrznego statecznika i powinny być montowane pionowo, w oprawce ceramicznej E27

-nie zaleca się podłączać lampy do termostatu

-pierwsze uruchomienie powinno trwać minimum 2 godziny

-dostępne w mocach 35, 50, 70, 100 i 150W

Przy mocy 35W – należy zachować chociaż 30 cm odległości!

Prawidłowy montaż lampy metahalogenowej do oprawki i statecznika:

4. Oświetlenie rurowe

-jedno z najlepszych źródeł UVB/UVA

-dostępne w technologiach T5 (nowszej) i T8 (starszej)

-skuteczna przez okres 12 miesięcy

-T5 o różnych W i długościach:

-opcje UVB: 2,4% Arboreal, 2,4% Bird, 8W i 14W Shadedweller, 6%, 12% i 14%

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego jaszczurki wygrzewając się – spłaszczają się, aby zwiększyć swoją powierzchnię? Dlaczego żółwie lądowe i wodno-lądowe wygrzewają się z wyciągniętymi szyjami i nogami lub dlaczego gady zmierzchowo-nocne mają zwykle cieńszą, bardziej przezroczystą skórę, która umożliwia głębszą penetrację rozproszonego i odbitego światła? Dzieje się tak dlatego, że światło słoneczne ma bezpośredni wpływ na odsłoniętą skórę gadów.

Gad wykorzystuje informacje, takie jak intensywność i kolor światła oraz długość dnia i nocy, aby dostosować zachowanie do zmieniających się pór roku.

UVB w świetle słonecznym ma bezpośredni wpływ na układ odpornościowy (poprzez skórę) i może również stymulować produkcję beta-endorfin, dzięki czemu światło słoneczne poprawia ogólne samopoczucie. Ten zakres widma światła jest najbardziej znany ze swojej roli w syntezie witaminy D3. Aby tak się stało, światło słoneczne musi zawierać promieniowanie UVB o długości fali od 290 nanometrów do około 315 nanometrów. Większość szkła i tworzyw sztucznych blokuje te długości fal, a atmosfera również je częściowo blokuje, więc słońce musi znajdować się dość wysoko na niebie, aby w świetle słonecznym można było wykryć znaczne ilości promieniowania UVB.

Fot. Frances M. Baines

Dlaczego światło UV oraz światło widzialne jest tak ważne?:

Fot. Frances M. Baines

Jak pokazuje ten diagram, pełne spektrum światła słonecznego jest niezwykle istotne dla zdrowia gadów.

Synteza witaminy D3 u gadów wymaga ciepła i światła ultrafioletowego. UVB przekształca cholesterol w skórze w pre-D3, który bardzo szybko przekształca się w witaminę D3, gdy gad ma optymalną temperaturę.

Maksymalny wskaźnik UV odpowiedni dla każdego gatunku należy określić na podstawie wiedzy o mikrosiedlisku gada w naturze. Gady przebywające w cieniu lub wygrzewające się jedynie w porannym lub późnym wieczornym słońcu wymagają znacznie niższych wartości niż gatunki wygrzewające się w ostrym słońcu późnym rankiem/w południe.

STREFY FERGUSONA:

Arcadia 24W 12%

Lucky Reptile Bright Sun Desert UV 50watt

ŚWIATŁO I CIEŃ:

Gady potrzebują gradientu zarówno światła jak i temperatury, aby móc je sobie samodzielnie regulować. Podstawą jest utrzymywanie wyższej temperatury na jednym końcu/miejscu terrarium (punkt grzewczy, wyspa grzewcza) i niższej temperatury na drugim końcu. Metoda światła i cienia jest ulepszoną wersją tego podejścia, ponieważ obejmuje również zapewnienie odpowiedniej ilości światła o pełnym spektrum + UVB w ramach gradientu, aby stworzyć strefy “ciepła i światła” i “chłodu i cienia”. Słońce wysyła w stronę ziemi różne długości fal światła, od UVB po IR-B, jest to JEDNO źródło energii, zaopatrujące nas w ciepło, światło widzialne i promieniowanie UV, dlatego tak ważne jest, abyśmy nie rozdzielali źródła światła i ciepła również w terrarium

PRZEWODNIK PO OŚWIETLENIU RUROWYM

Przewodnik jest narzędziem umożliwiającym hodowcom dokonanie świadomego wyboru oświetlenia dla ich gadów, płazów lub bezkręgowców. Wcześniejsze zalecenia w zakresie oświetlenia dla gadów ograniczały się po prostu do lampy 5% UVB dla zwierząt leśnych i 10% lampy dla zwierząt pustynnych. Nie brano pod uwagę wyjątkowych adaptacji gatunku i ich zachowań związanych z wygrzewaniem się lub odległości między lampą a zwierzęciem. Niewiele osób myślało o odtworzeniu zakresów UVI, zbliżonych do tego mierzonego w ich w środowisku naturalnym.

CZAS NA ZMIANĘ!

W Arcadia Reptile postanowiliśmy zrewidować porady dotyczące oświetlenia. Używaliśmy do tego nauki, a nie uogólnień. Teraz posiadacze są w stanie wykorzystać opublikowane wyniki lamp, aby odtworzyć poziomy UV (UVI) gatunków na wolności. Badaliśmy UVI w środowiskach popularnych gatunków i przyglądaliśmy się ich siedliskom, aby zrozumieć, w jaki sposób każdy gatunek wykorzystuje energię słoneczną. Przyjrzeliśmy się grubości skóry u każdego gatunku i sprawdziliśmy aspekt tetrachromatii (4 receptory wzroku czyli zdolność gada do zobaczenia widma UV), starając się ustalić, ile światła będzie dostępne dla danego gatunku na wolności. Odkryliśmy także to, co jest obecnie znane jako oświetlenie rozproszone liścia lub skały. Są to terminy używane do opisywania światła, które przemieszcza się w dół od górnych partii lasu lub przechodzi przez dziury i szczeliny w skałach. Oznacza to, że te gatunki, które tradycyjnie klasyfikowano jako gatunki niewymagające w zakresie oświetlenia, są obecnie klasyfikowane jako wykorzystujące niższe poziomy UV w sposób bardzo wydajny.
Na przykład, złote żaby mantella mogły być tradycyjnie trzymane z 2% lampą UV T8. Jednak doniesienia o ich zachowaniu w naturze pokazują, że często używają plam słonecznych powstałych w wyniku miejscowej intensywnej penetracji promieniowania przez górne strefy lasu. Te nasłonecznione miejsca mają dość wysoki poziom ciepła i promieniowania UV. W związku z tym chcielibyśmy teraz zaproponować użycie lampy o większej mocy w połączeniu z intensywnym obsadzeniem roślinami, aby odtworzyć efekt plam słonecznych.

PRZEWODNIK PO OŚWIETLENIU RUROWYM
Podstawowym zagadnieniem dotyczącym udanej hodowli jest to, aby Twój gad miał zapewnioną odpowiednią ilością światła UV. Nasz przewodnik po oświetleniu pokaże Ci, jak prawidłowo dopasować system UV. Oparliśmy pomiary UVI na niezależnych pomiarach naszych lamp fluorescencyjnych UVB za pomocą SolarMeter 6.5. Miernik ten mierzy część światła używanego przez zwierzęta do produkcji witaminy D3.
Niniejszy przewodnik po oświetleniu pokazuje sugerowany wskaźnik promieniowania ultrafioletowego (UVI) dla każdego gatunku i dla różnych odległości od lampy do głowy zwierzęcia. Aby obliczyć te wartości, przyjrzeliśmy się  mierzonemu indeksowi UV na obszarze występowania geograficznego danego gatunku, wykorzystując dane ze stacji meteorologicznych na całym świecie o godzinie 11 przed południem. Następnie zmniejszyliśmy ten wskaźnik, aby odtworzyć zachmurzenie. Następnie biorąc pod uwagę preferowane siedliska i zachowania w czasie wygrzewania (pełne słońce / półcień / zacienienie) ponownie dopasowywaliśmy  UVI dla danego gatunku. Kolejnym krokiem jest zalecenie dotyczące rodzaju i mocy lampy tak, aby osiągnąć pożądany wskaźnik UVI. Pozwala to stworzyć system, w którym zwierzę będzie mogło pozwolić sobie na ekspozycję pod światło, jednocześnie będąc w stanie odsunąć się od bezpośredniej ekspozycji. To jest podstawa naszej metody “Światła i Cienia”.
Na przykład, gekony lamparcie, które pochodzą z Afganistanu, gdzie UVI często sięga 6. Jednak gekony lamparcie są zwierzętami półmroku – są aktywne głównie przy słabym nasłonecznieniu. Ponadto zwykle będą się wygrzewać, eksponując tylko poszczególne części ciała. Wykazano również, że gekon lamparci wyewoluował skórę, która jest szczególnie skuteczna w absorbowaniu UV-B w takich warunkach. Dlatego musimy uważać, aby nie uległy nadmiernemu naświetleniu. Zalecamy zapewnienie UVI od 2 do 3 w strefie wygrzewania, do 0 na końcu chłodnym.

Wszystkie zalecenia są oparte na lampie używanej z odpowiednim reflektorem (odbłyśnikiem), umieszczonej wewnątrz terrarium (uwaga – jeśli oprawka UV umieszczona jest na siatce przykrywającej zbiornik wartości UVI mogą malec aż  o 30%!). .

Na slajdach pokazaliśmy zalecenia dla sześciu typów zwierząt na sześciu przykładach gatunków:

  • zwierzęta pełnego słońca o bardzo wysokich wymaganiach w zakresie UVI – jak agama brodata
  • zwierzęta o dużych wymaganiach w zakresie UVI – jak żółw grecki
  • zwierzęta o średnich wymaganiach w zakresie UVI – jak agama kołnierzasta
  • zwierzęta o niskich wymaganiach z zakresie UVI – jak kameleon Jacksona
  • zwierzęta zmroku – jak gekony lamparcie
  • gady wodne jak żółwie czerwono czy żółtolice

Źródła:

Home

reptilesmagazine.com/reptile-lighting-information/

chameleonacademy.com/uvb/

“How much UV-B does my reptile need? The UV-Tool, a guide to the
selection of UV lighting for reptiles and amphibians in captivity”
Frances Baines, Joe Chattell, James Dale, Dan Garrick, Iri Gill, Matt Goetz, Tim Skelton and Matt Swatman